Miniaturowy czujnik optyczny F10 bluelight Sensopart

F10-Bluelight_FT10BF2PSKM4_SELSCzujniki optyczne F10 bluelight (BGS) firmy Sensopart zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o detekcji powierzchni słabo odbijających światło, do zastosowań w systemach obsługi i montażu, w wysoce zintegrowanych maszynach, gdzie przestrzeń przeznaczona na instalację czujnika jest bardzo ograniczona.
Wyposażone w nadajnik LED ze światłem niebieskim zwiększają stabilność procesu, zwłaszcza w przypadku monitorowania obecności paneli solarnych i przedmiotów silnie absorbujących światło.

Atutem czujnika F10 bluelight, przy maksymalnym zasięgu do 30 mm, jest niezawodne działanie, niezależnie od występujących połyskujących obiektów czy wibracji, nawet w przypadku umiejscowienia go pod dużym kątem do powierzchni wykrywanego obiektu.

F10 bluelight mierzący zaledwie 21,1 x 14,6 x 8 mm³ i ważący 3 gramy – doskonale pasuje nawet do chwytaka robota i nie stanowi dodatkowego obciążenia. Wysoce skuteczna eliminacja wpływu tła, podstawowy parametr tych czujników, niweluje wszelkie zakłócenia – nawet jasne lub odblaskowe części maszyn znajdujące się w tle nie mają wpływu na zachowanie przełączania. Gwarantuje to niezawodność i maksymalną wydajność czujnika nawet w najtrudniejszych warunkach działania. Dodatkowo, solidna, wzmocniona włóknem szklanym obudowa z tworzywa sztucznego (IP 67, certyfikat Ecolab) zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wysoka częstotliwość przełączania 1000 Hz zapewnia szybkość procesu.

Czujniki dostępne są z różnymi wersjami podłączeń: konektor M5, pigtail z konektorem M8 lub kabel. Łatwy montaż i ustawienie czujnika za pomocą uchwytu montażowego “jaskółczy ogon” umożliwiającego późniejszą regulację w pionie w zakresie ± 10° – to komfortowe i oszczędzające czas rozwiązanie sprawdzające się w bardzo małych przestrzeniach.

F10 Bluelight został opracowany dla sektora energetyki słonecznej, gdzie ma wykrywać ciemno granatowe i czarne panele solarne, ale doskonale sprawdza się również w innych branżach przemysłu, np. przy konstrukcji specjalistycznych maszyn, produkcji półprzewodników i elektroniki, w automatyce laboratoryjnej, przemyśle farmaceutycznym i medycznym, samochodowym, opakowaniowym (w maszynach pakujących), papierniczym czy poligraficznym.

Zastosowania:
– Detekcja obiektów silnie pochłaniających światło:
• materiałów czarnych, np. przemysł produkcji ogniw fotowoltaicznych
• gumy i materiałów pochodnych
• przeźroczystych folii
• materiałów wykonanych ze szkła, tj. butelki, kapsułki, fiolki
• szkła, np. huty szkła
– Uzbrojenie manipulatorów, robotów w taki miniaturowy czujnik, który ma dodatkowo wąską wiązkę
– W aplikacjach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie reflektora, a jedyne rozwiązanie to czujnik odbiciowy.
– Alternatywa dla znacznie droższych systemów światłowodowych.

F10-Bluelight_bottle
Abb_4a_F10-Bluelight