Subminiaturowe czujniki F10

F10Firma SensoPart powiększyła rodzinę subminiaturowych czujników. Obok wersji laserowych oferta obejmuje obecnie czujniki LED, w tym przełącznik zbliżeniowy o regulowanym współczynniku tłumienia tła oraz wersję z oświetleniem niebieskim przeznaczoną do wykrywania obiektów silnie absorbujących światło.

Jednym z ciekawszych elementów z nowej oferty jest przełącznik zbliżeniowy LED o symbolu FT 10-RH: oferuje on funkcję regulacji tłumienia tła pozwalającą stosować go do wykrywania różnego typu obiektów i do różnych aplikacji bez konieczności wprowadzania modyfikacji sprzętowych. Maksymalny zasięg skanowania, wynoszący 70 mm jest rzadko spotykany wśród czujników o tak małych rozmiarach. Przełączniki zbliżeniowe o stałej ogniskowej – również wyposażone w funkcję tłumienia tła – są dostępne w wersjach o zasięgu skanowania 15 mm, 30 mm i 50 mm.

Funkcja tłumienia tła, dostępna w czujnikach F 10 firmy SensoPart bazuje na pomiarze odległości realizowanym przez matrycę ASIC. Taka zasada pracy pozwala uzyskać dużą rozdzielczość przestrzenną, co z kolei umożliwia niezawodne wykrywanie obiektów znajdujących się na jasnym tle lub na tle połyskliwych części maszyn – bez względu na swój kolor i rodzaj powierzchni.

Małe wymiary wynoszące 21.1 x 14.6 x 8 mm i mała masa wynosząca zaledwie 3 g pozwalają montować te miniaturowe przełączniki zbliżeniowe bezpośrednio na imaku robota, dzięki czemu nadają się one idealnie do zastosowań w urządzeniach pick-and-place. Są polecane zwłaszcza do instalacji małogabarytowych w systemach pozycjonowania obiektów, robotach montażowych i maszynach o dużym stopniu integracji. Mogą stanowić tańszą alternatywę dla systemów światłowodowych.

Jeden model, wiele zastosowań

Oprócz przełączników zbliżeniowych z czerwonym nadajnikiem LED, firma SensoPart oferuje też wersje z oświetleniem niebieskim (o stałym zasięgu 30 mm). Przełączniki F 10 w wersji niebieskiej zostały opracowane specjalnie do wykrywania obiektów silnie absorbujących światło, takich jak ogniwa słoneczne. Kolejną nowością dostępną w ramach serii F10 jest retro-refleksyjna bariera świetlna LED o oznaczeniu FR 10-R charakteryzująca się dużym zasięgiem (do 1.6 m) i wbudowaną funkcją teach-in.

Dzięki wprowadzonym nowościom, użytkownicy subminiaturowych czujników serii F 10 mogą obecnie wykorzystać jeden model w licznych aplikacjach. Elementy te występują nie tylko w kilku wersjach funkcjonalnych (przełączniki zbliżeniowe z regulowanym tłumieniem tła, przełączniki o stałym zasięgu z regulowanym tłumieniem tła, czujniki through-beam i retro-refleksyjne bariery świetlne), ale są też wyposażone w różne źródła światła (laser, czerwona lub niebieska dioda LED).

Opublikowano: amep.pl