VISOR OBJECT AI – SZTUCZNA INTELIGENCJA W KAMERZE

ai_chosen-backgroundVISOR® Object AI, nowy czujnik wizyjny od SensoPart stworzony na potrzeby automatyki przemysłowej, dzięki sztucznej inteligencji jest jeszcze łatwiejszy w konfiguracji – nawet bez specjalistycznej wiedzy w zakresie wizji maszynowej. Zapewnia wiarygodne wyniki przy bardzo zróżnicowanych procesach i produktach.

 Czujnik wizyjny VISOR® Object AI, najnowsze osiągnięcie firmy SensoPart sprawia, że aplikacje wizyjne stają się jeszcze łatwiejsze. Dzięki sztucznej inteligencji zawartej w detektorze „Klasyfikacja (AI)”, VISOR® Object AI samodzielnie uczy się charakterystycznych cech wyróżniających wykrywany obiekt na podstawie jego kilku zdjęć. Nawet znaczące rozbieżności w produktach, takie jak różnice między partiami, zanieczyszczenia, odbicia, odkształcenia czy zmiana orientacji 3D, zostają wychwycone i „wyuczone” za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką. Na tej podstawie czujnik wizyjny  VISOR® Object AI jest w stanie niezawodnie rozpoznawać obiekty pojawiające się przed obiektywem i przypisać je do różnych klas.

W przypadku kontroli obecności komponenty można ocenić jako „dobre” lub „złe” lub podzielić do 200 klas, aby mieć pewność, że zawsze właściwy produkt zostanie dostarczony i dalej procesowany w maszynie. Raz wyuczona klasyfikacja działa niezawodnie i wiarygodnie, bez dalszego angażowania  użytkownika w ustalanie odpowiednich reguł i parametrów detekcji, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego, opartego na regułach przetwarzania obrazu (np. za pomocą porównania wzorców, rozpoznawania konturów czy kontrastu). Ponieważ VISOR® Object AI jest w stanie się uczyć, zwykle potrzebuje tylko około pięciu przykładowych obrazów na klasę obiektu, aby wystarczająco stabilnie realizować proces wykrywania. Algorytm AI jest zaimplementowany w samym czujniku i nie wymaga żadnych połączeń sieciowych czy poprzez chmurę.

VISOR® Object AI na trudne do rozwiązania problemy

 Możliwości zastosowania nowego czujnika wizyjnego AI firmy SensoPart są tak różnorodne i wszechstronne, jak jego wbudowane możliwości klasyfikacji. W produkcji samochodów może rozróżnić warianty komponentów i określić, czy dany wariant jest odpowiedni do określonego wyposażenia pojazdu. W przypadku elastycznych, zmieniających kształt przedmiotów, takich jak sprężyny lub plastikowe torebki, wykrywa nieprawidłowe obiekty lub ich nieprawidłowe położenie.

W porównaniu z klasycznymi detektorami, czujnik wizyjny AI może rozwiązywać takie zadania przy znacznie zmniejszonym wysiłku konfiguracyjnym i zwiększonej stabilności procesu. Użytkownik oszczędza czas, ponieważ nie musi tworzyć połączenia logicznego pomiędzy kilkoma detektorami.

VISOR® Object AI sprawia, że wizja maszynowa jest prostsza niż kiedykolwiek. Dzięki sztucznej inteligencji nowy czujnik wizyjny można skonfigurować w zaledwie kilku krokach.

 

bild_pr_visor-object-ai-2

Rys. 1. Inspekcja sprężyny: VISOR® Object AI pewnie rozpoznaje obiekty tego samego rodzaju nawet jeśli nie zawsze wyglądają bardzo podobnie.

Modele:

V20OAIA3C2 – VISOR V20 Object AI, Advanced, 1440×1080, max. 255 zadań i detektorów, C-Mount, Ethernet, EtherNet/IP, PROFINET, SensoWeb