VISOR® Robotic – komunikacja w języku robota Universal Robots

Universal Robots1

Zrobotyzowany czujnik wizyjny VISOR® dostarcza obraz ze wszystkimi danymi w układzie współrzędnych robota. Typowe aplikacje 2D z łatwością można ustawić w oprogramowaniu konfiguracyjnym.

SensoPart prezentuje czujnik wizyjny VISOR® z oprogramowaniem URCap software.

Gottenheim, Październik 2017 – SensoPart wzbogacił serię czujników wizyjnych VISOR® o specjalistę z zakresu robotyki. Dzięki oprogramowaniu URCap czujnik wizyjny VISOR® Robotic może komunikować się bezpośrednio z systemem Universal Robot (UR). Upraszcza to konfigurację zadań związanych z automatyzacją poprzez gotowe procedury. Taki czujnik wizyjny będzie można zobaczyć po raz pierwszy w użyciu na targach SPS IPC Drives w dniach 28-30 listopada 2017.

Roboty asystują człowiekowi w coraz większej liczbie zadań produkcyjnych. Chcąc dostosować je do zmiennych sytuacji, takich jak rozmaite kształty części czy pozycja pobierania, aby działały z podobną elastycznością człowieka, wymagają rzeczywistych informacji o stanie otoczenia w języku, który zrozumieją. Nowy VISOR® Robotic od SensoPart konwertuje dane i dostarcza informacje we współrzędnych robota do natychmiastowego użycia przez system sterowania. Można to osiągnąć dzięki jednorazowej kalibracji wzorcem dostępnym jako akcesorium lub wskazując manualnie listę par punktów. Zadanie jest również ułatwione przez dodatkowe funkcje, takie jak odsunięcie w osi Z, korekcję punktu chwytaka oraz sprawdzenie dostępnej przestrzeni wokół chwytaka. Oznacza to, że złożone oprogramowanie bezpośrednio w kontrolerze robota nie będzie już więcej potrzebne.

Wzorzec_kalibracji

Wzorzec kalibracji – kalibruje układ współrzędnych robota i kamery VISOR®.

Oprogramowanie URCap pozwala również na bezpośrednią wymianę danych pomiędzy kamerą VISOR® Robotic oraz systemami producenta Universal Robots (UR), upraszczając tym samym komunikację. Oprócz równoczesnego wyświetlania z boku ekranu podglądu widoku kamery i funkcji zarządzania zadaniami, które są już znane z innych czujników wizyjnych VISOR®, oprogramowanie dostarcza użytkownikowi wcześniej przygotowane skrypty kalibracji do zadań pick&place. Typowe aplikacje z robotami, takie jak pobieranie, pozycjonowanie czy też przemieszczanie w układach inspekcyjnych mogą być teraz ustawione „ręcznie”, szybko i sprawnie, bez potrzeby zaawansowanego programowania.

Universal Robots 2

Robot może być w prosty sposób podłączony pod kamerę VISOR® dzięki oprogramowaniu URCap, co upraszcza wymianę danych.

Przegląd nowych funkcji zwiększa poziom komfortu użytkownika i czyni z kamer VISOR® lidera rynku aplikacji wizyjnych 2D. Rosną wymagania we wszystkich sektorach przemysłu, na przykład w produkcji elektroniki, przemysłu motoryzacyjnego czy logistyki. Jeśli aplikacje są rozwiązywalne systemem wizyjnym 2D, to SensoPart dostarczy rozwiązanie ekonomiczne i łatwe w użyciu. Dla użytkowników, którzy już wcześniej mieli do czynienia z systemami SensoPart obsługa nowego dodatku VISOR® Robotic nie będzie niczym skomplikowanym, gdyż odbywa się w sposób analogiczny jak w przypadku innych czujników VISOR® – ma ten sam układ co reszta modułów.

Po premierze na targach SPS IPC Drives (Hala 4A, stanowisko 136), VISOR® Robotic będzie dostępny na rynku pod koniec 2017 roku. Użytkownicy będą mogli pobrać odpowiednie oprogramowanie URCap. Dodatkowo SensoPart będzie oferować startery VISOR® UR z czujnikiem wizyjnym, zestawem soczewek, akcesoriami montażowymi i wzorcami do kalibracji. Startery będą dostępne dla wszystkich systemów Universal Robots serii UR3, UR5 i UR10.